Choď na obsah Choď na menu
 


2012 - mýtus či realita

3. 8. 2009

Obrázok Ľudské dejiny sú okrem udalostí plné symbolov. Boli časy, keď im rozumeli iba takzvaní zasvätenci. Dnes v období vedecko-technického a predovšetkým informačného boomu sa všetko akosi ťažšie zatajuje.

Na druhej strane je veľmi náročné vyznať sa v spleti rozličných informácií a dezinformácií. To sa týka aj roku 2012, o ktorom sa už debatuje nielen za bránami hermeticky uzatvorených rádov či na relatívne anonymnom internete, ale aj pri rozličných spoločenských príležitostiach. Spomínaný rok sa v súčasnosti stáva už pomaly takým populárnym hitom, akým boli donedávna tri šestky – číslo šelmy (diabla) z biblického Zjavenia sv. Jána.

Čo nás teda čaká v roku 2012? Wikipedia pripomína, že športových fanúšikov určite potešia Letné olympijské hry v Londýne a Majstrovstvá Európy vo futbale v Poľsku a na Ukrajine. Česká republika a Poľsko by mali prijať euro za svoju „národnú“ menu. Končí sa ďalšie sedemročné plánovacie obdobie Európskej únie, ale aj platnosť Kjótskeho protokolu.

Okrem niekoľkých volebných maratónov vo vyspelých krajinách a dvoch významných astronomických javov – zatmeniu Slnka a tranzitujúcej Venuše (planéta „prejde“ akoby cez Slnko) – venuje Wikipedia najväčší priestor práve 21. decembru roku 2012.

To je deň, keď sa končí kalendár legendárnych Mayov. Chceli tým naznačiť koniec tohto sveta či iba jeho transformáciu? Ide o mýtus alebo skutočnosť? Teórií je mnoho, konečný výsledok však bude len jeden.

Odborník na mayskú civilizáciu, historik a antropológ Carlos Barrios nie je vôbec nadšený senzáciechtivým výkladom „pozostalosti“ tohto kedysi vyspelého indiánskeho kmeňa.

Na osvieženie pamäti je dobré si pripomenúť, že Mayovia po sebe v strednej Amerike zanechali kultúrne dedičstvo, zahŕňajúce tisícky pyramíd, chrámov a observatórií, ale najmä kalendáre, pri ktorých preukázali veľkú astronomickú presnosť. Ich chápanie času, ročných období a cyklov bolo veľmi dômyselné.Obrázok

Traduje sa dokonca legenda, že Mayovia presne predpovedali „návrat významného predka“, ktorý priletí ako motýľ. Išlo o 21. apríl 1519. To je deň, keď k brehom dnešného Mexika priplávalo jedenásť lodí, ktoré viedol Hernando Cortés. Keď sa španielske plavidlá blížili k pobrežiu, domorodci ich očakávali a pozorovali, ako sa pohybujú. Vlajúce plachty lodí im skutočne pripomínali „motýlie krídla letiace nad hladinou oceánu“.

Čo je podľa C. Barriosa podstatou tajomného mayského kalendára? Zmeny, ako vraví, prebiehajú už od 16. augusta 1987. Je to deň, ktorý nazývajú domorodí obyvatelia Počiatkom harmonického zblíženia.

„Odvtedy až dodnes,“ pokračuje, „sme prežili dobu, v ktorej pomaly, ale neúprosne zaniká pravá ruka materialistického sveta. Dnes sme na vrchole éry, po ktorej nastane poriadok a ľudia budú žiť v harmónii s matkou Zemou. V súčasnosti už nežijeme vo svete Štvrtého slnka, ale do sveta Piateho slnka sme ešte nedospeli.“

Pokračuje, že tento prechod bude sprevádzaný globálnou konvergenciou, deštrukciou prostredia, sociálnym chaosom, vojnou a postupnými zmenami Zeme. Bude to zmena, ktorá zmení všetko. Mayskí „strážcovia dní“ sa na 21. december 2012 pozerajú ako na dátum znovuzrodenia, na začiatok sveta takzvaného Piateho slnka.

Pri svojom východe 21. decembra 2012 Slnko po 26-tisíc rokoch opäť vyjde v konjunkcii priesečníka Mliečnej dráhy a roviny ekliptiky, čo sa na oblohe charakterizuje veľkým krížom z hviezd a planét. C. Barrios však hovorí, že pokiaľ ľudia na Zemi dokážu do tohto dátumu vyvolať priaznivý stav a pritom priveľmi nezničia Zem, pozdvihnú sa spolu s ňou na novú, vyššiu úroveň. „Ľudstvo pretrvá, ale bude iné. Hmotné hodnoty sa zmenia a potom budeme mať príležitosť stať sa ľudskejšími,“ vysvetľuje antropológ.

V súčasnosti podľa astrológov prebieha zmena z veku Rýb do veku Vodnára. Niektorí autori to nazývajú aj prechodom z veku utrpenia do veku poznania.

Aj alchymisti starovekého Egypta a stredovekej Európy vedeli, že čas prebieha vo veľkých predĺžených cykloch (každý cyklus má 25 920 rokov a delí sa na štyri kvadranty, každý zhruba po 6 500 rokov) a že každá súčasť cyklu má istú „kvalitu“. Tá utvára a formuje svet. Keď sa časový cyklus mení, menia sa aj udalosti na Zemi.

rok 2012 bude nultým bodom, červovou dierou v centre hypersféry. Zdá sa, že našu hypersféru reguluje periodické vyrovnanie galaktického centra so Slnkom. To takisto zodpovedá štyrom fixovaným znameniam zverokruhu (Škorpión, Vodnár, Býk, Lev) a vysvetľuje aj to, prečo sa kresťanská tradícia hotoví na koniec sveta.

V Zjavení sv. Jána sa totiž hovorí o anjelovi so štyrmi tvárami – leva, býka, človeka (anjela) a orla (v starších dobách reprezentoval súhvezdie Škorpióna práve orol).

Iné teórie o prelome sveta v roku 2012 hovoria, že to, čo príde, bude odrazom vnútorného života a chcenia človeka. Tvrdia, že to, čo sa deje vo vonkajšom svete, nie je odlišné od toho, čo sa deje v ľudskom vnútri. Vychádzajú z nápisu starovekého Herma Trismegista (údajne zakladateľa hermetických učení) na takzvanej Smaragdovej doske: „To, čo je hore, je ako to, čo je dole.“

Medzi vonkajškom a vnútrom neexistuje žiaden rozdiel. Človek je v skutočnosti vesmírom. Svet nie je iný, než je jednotlivec. Ľudia sú plne zodpovední za stav sveta. Za každú prebiehajúcu vojnu je zodpovedný každý človek: prejavom svojich vlastností, myslením, konaním, predsudkami či ideálmi. Teda vplyvom takzvaného kolektívneho vedomia. A iba keď bude všetkým ľuďom úplne jasné (nielen rozumovo, ale tak skutočne, ako je zrejmý hlad či bolesť), že spolu zodpovedajú za súčasný chaos a útrapy okolo seba a že k nim svojím každodenným životom prispievajú ako príslušníci ľudského spoločenstva, až potom budú konať tak, aby odstránili zo sveta zlo. A rok 2012 je prelomom v tom, že sa prelomí v človeku buď dobro, alebo zlo, a to bude znamenať buď novú éru v histórii človeka – onen Zlatý vek, alebo postupujúcu skazu a zánik ľudstva.

Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

doba konca

(2012, 5. 10. 2010 22:35)

Vedomie@azet.sk

doba konca

(2012 , 5. 10. 2010 22:34)

Predvidavi budu ziarit ako ziara oblohy /polarna ziara, aura/ a Ti, ktori mnohym dopomahaju k spravedlnosti ako hviezdy, naveky a navzdy /......./.