Choď na obsah Choď na menu
 


Nostradamus

17. 9. 2009

Obrázok Michele de Nostredame, histórii známy ako Nostradamus sa narodil 14. decembra 1503 rodičom Jaques a Renée Nostredamovím. Jean de St. Remy, dedo mladého Michela z matkinej strany, bol lekár. Toto zamestnanie malo v 16. stor. úplne iné postavenie než dnes. Znamenalo to, napríklad, že bol bylinkárom: rastlinné odvary boli jediné účinné známe lieky. Tiež to znamenalo, že bol astrológom. Obecne sa verilo - a učilo na univerzitách - že efektivita lieku sa pod vplyvom hviezd mení podľa doby, kedy je podávaný. A nakoniec to takmer určite znamenalo, že sa zaujímal o mágiu. Pre Žida mohol byť taký záujem prenesený na štúdium kabaly. Podujal sa zobrať si na starosť vzdelanie mladého Michela. Naučil ho matematiku, gréčtinu, latinčinu, hebrejčinu a klasickú literatúru.

Po smrti Jeana de St Rema ho dedo z otcovej strany poslal na univerzitu do Avignonu. Neskôr bol premiestnený do Montpellieru, najlepšej lekárskej školy v zemi.

Po vypuknutí moru sa Nostradamus pokúšal vyliečiť túto zákernú chorobu. Presadzoval hygienický režim, trval na čistom oblečení postele a neznečistenej vody pre svojich pacientov. Doporučoval mierne cvičenia a čerstvý vzduch, ďaleko od zdrojov nákazy. Vyžadoval tiež diétu s nízkym obsahom živočíšneho tuku.

Napriek tomu že bol výborným lekárom, história si ho pamätá hlavne ako jasnovidca. Tajomná presnosť jeho proroctiev nútila mnoho urodzených nahliadať mu nervózne cez rameno. Svoje proroctvá písal v nejasných, ťažko pochopiteľných výpovediach... v zahmlených symboloch a kódoch. Dokázal predpovedať Napoleona, Hitlera, II. Svetovú vojnu, mnoho ďalšieho a dokonca aj presne dátum svojej smrti. Zomrel v roku 1556.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.