Choď na obsah Choď na menu
 


Nightwish

29. 7. 2009

Obrázok Nightwish je fínska hudobná skupina založená v roku 1996 v meste Kitee. Nightwish skladá piesne, ktoré sú často zaraďované medzi symfonický metal (obzvlášť jeho poddruh nazývaný opera metal) alebo power metal. Nightwish je považovaný za jedného z hlavných tvorcov symfonického metalu, ktorý zahŕňa podobné skupiny ako napríklad Epica, After Forever alebo Vision of Atlantis.

Hoci sa skupina v domovskom Fínsku dostala do popredia už po vydaní ich prvého singlu, celosvetový úspech dosiahli až po vydaní albumov Century Child (2002) a Once (2004).

Na myšlienku založiť skupinu Nightwish prišiel Tuomas Holopainen1996. Tuomas prizval na tento projekt aj speváčku Tarja Turunen vďaka jej nadpriemerným speváckym schopnostiam, veľmi dobre známym na škole, ktorú navštevovali.

Po nahraní nového DVD (vydaného v júni 2006) End of an Era sa štyria členovia skupiny rozhodli, že bude lepšie, ak Nightwish bude pokračovať bez Tarje Turunen. Vyjadrili to otvoreným listom. Urobili to kvôli jej mužovi Marcelovi Cabulimu a komerčným záujmom Tarje, ktoré údajne zmenili jej postoj ku skupine. Tuomas Holopainen odovzdal list Tarji Turunen po tom, ako skupina skončila úspešné celosvetové turné vo vypredanej Hartwall Aréne v Helsinkách v noci 21. októbra 2005. List bol zverejnený aj na oficiálej stránke Nightwish.

Turunen na incident zareagovala vyhlásením, že jej vyhodenie bolo pre ňu absolútnym šokom, že osobné útoky na jej manžela sú neoprávnené a riešenie tohto problému na verejnosti bolo nezmyselne kruté. S Turunen sa o tom pred odovzdaním listu nikto nerozprával. Napísala list, ktorý uverejnila na svojej stránke a urobila rozhovory s rôznymi televíziami, časopismi a novinami, v ktorých vyjadrila svoje postoje.

Medzitým sa na internete začalo špekulovať, kto bude následníčkou Tarje Turunen. 6. decembra Lady Angellyca zo španielskej skupiny Forever Slave vydala vyhlásenie, že je nádejným kandidátom, ale skupina na svojej webovej stránke odkázala, že fanúšikovia by nemali veriť fámam, ktoré média rozširujú.

Vo februári 2007 sa na oficiálnej stránke objavila informácia potvrdzujúca vybratie novej speváčky z viac ako 2 000 uchádzačiek. Skupina však jej meno oznámila až 24. mája 2007, a to tlačovým vyhlásením a zároveň ako novinku na svojich stránkach. Ide o Švédku Anette Olzon.

30. mája 2007 vyšiel prvý singel, na ktorom sa podieľala aj Anette Olzon. Nahrávka má názov „Eva“ a je dostupná len na internete. Všetky zisky z predaja poputujú na charitatívne účely. 26. septembra 2007 singel nasledoval v poradí šiesty album kapely Dark Passion Play. Obsahuje 13 piesní, jednou z nich je práve „Eva“. Ďalší singel, „Amaranth“, vyšiel 22. augusta2007. Tretím singlom je pieseň „Bye Bye Beautiful“.

 

Náhľad fotografií zo zložky Nightwish

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.