Choď na obsah Choď na menu
 


Svätí muži Indie

17. 9. 2009

Asketizmus v maximálnej miere. Nadprirodzené schopnosti. Meditácia ako každodenný božský rituál. Takto stručne by sa dala vystihnúť charakteristika jedinečného spôsobu života sadhuov, svätcov z Indie. Sadhuovia (doslova "dobrí")

V Indii, Bohom zabudnutej aj milovanej, žijú sadhuovia, ktorí sa z náboženských dôvodov rozhodli žiť ako pustovníci. Títo potulní askéti sú zväčša starší hinduisti, ktorí nosia vo svojej duši vysoký ideál. Ich ducha táto idea opantá natoľko, sa rozhodnú zriecť všetkého svetského, zanechajú svoje povolanie, rodinu či priateľov. Po tomto "rituáli" sa oddávajú najprísnejšiemu pokániu a žijú v úzadí, iní sa vydávajú na spoločnú náboženskú púť.

Sadhuov by ste spoznali podľa rozstrapatených vlasov, meditujúc na klincami obitej doske. Meditovať sa dá, samozrejme, aj príjemnejším spôsobom. Títo muži sa však zámerne podrobujú zvláštnym mukám. Dobrovoľne skladajú sľub chudoby. Živia sa prísne vegetariánsky, pretože si vážia každý život. Pozemské pôžitky sú im absolútne cudzie. Neúnavne kráčajú cestou ťažkej askézy, ktorá vedie k vykúpeniu ich duše a večnej radosti. Vzdávajú sa všetkého majetku, nosia čo najmenej odevov a stránia sa iných ľudí. Ich jediným záujmom je dosiahnuť samadhi- okamih absolútneho spojenia s Brahmom. Takouto cestou chcú dosiahnuť svoj jediný cieľ, a to je vyslobodenie sa z nekonečného kolobehu znovuzrodenia.

Aký kraj, taký mrav

Nepochybujem o tom, že každý pozná slovné spojenie sypať si popol na hlavu. Kým v našich končinách je toto metaforické pomenovanie negatívne, v Indii sa spája s akousi očistou. Sadhuovia nevnímajú význam tohto spojenia obrazne, ale čisto realisticky. Pri jednom zo svojich rituálov si totiž doslova sypú popol priamo na seba. Vzápätí si nakreslia na čelo biele a červené čiary, ako symbol osvietenia a odmietania spoločnosti.

Keď logika zlyháva

Pre nás je často nepredstaviteľné postiť sa čo i len pár dní, sadhuom nerobí problém praktizovať takúto "hladovku" celé týždne. Medzi ich povinnosti totiž patrí držanie pôstu. Keď si zmyslia, bez problémov chodia po žeravej pahrebe, ba dokonca si môžu spôsobiť zranenia bez toho, aby pri tom cítili nejakú bolesť. Údajne vedia čítať aj prenášať myšlienky. Nuž, príroda vie byť u niektorých ľudí naozaj štedrá. Sadhuom sa prisudzuje aj mimoriadne vyvinutá predstavivosť, vďaka ktorej môžu napríklad kvety obdariť vôňou, akú v skutočnosti nemajú. Neuveriteľné!

Niektoré štúdie hovoria, že používame len 10 percent mozgovej kapacity. Ide o správu, ktorá šteklí fantáziu a vyvoláva otázku, čo všetko by sme dokázali so zvyšnými 90 percentami. Myslím, že možnou odpoveďou by mohli byť aj záhadné duševné sily Sadhuov.

Pohľad parapsychológov

Výskumné ústavy parapsychológov pozorovali zázračné schopnosti týchto svätých mužov a väčšinu ohromujúcich javov naozaj potvrdili. Úsilie zjednotiť sa s božstvom, ktoré dáva život celému vesmíru, dáva zrejme sadhuom mimoriadne schopnosti. Západná veda ma však tendenciu odmietať správy o sadhuoch, pretože racionálne myslenie takéto nadprirodzené javy jednoducho nepripúšťa. Hinduisti uctievajú sadhuov ako svätých, no ich tajomné schopnosti nepovažujú za niečo mimoriadne.

Pri hodnotení okultných javov v zásade platí postoj, že čím hlbšie prenikáme dovnútra človeka, tým viac sa približujeme k jeho záhadným silám. Tieto schopnosti sú vlastné každému z nás. Škoda len, že si ich zväčša sami neuvedomujeme.

Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.