Choď na obsah Choď na menu
 


Joga. Cvičenie alebo životný štýl?

17. 9. 2009

"Najväčšou silou je vytrvalosť. Tak ako cesta k ovládaniu vied začína učením abecedy, tak sa cesta jogína začína telesným cvičením. Trpezlivosť a vytrvalosť sú základy úspechu v joge. Náhlivosť a prehnané úsilie sú prekážky." - Vivékánanda Joga je filozoficko-náboženský smer, meditačná teória a prax, ktorá pochádza zo starovekej a stredovekej Indie. Nie sú to len trápne cviky v telocvični na karimatke. Pre mnohých sa joga stala nielen obyčajným cvičením a spôsobom ako zabiť čas, ale aj plnohodnotným životným štýlom.

Základným cieľom jogy je oslobodenie duše od hmoty (telesnosti). Duša by sa tak mala priviesť do stavu čistého vedomia. Prostriedkom k tomuto cieľu je sebaovládanie a sebazdokonaľovanie ľudskej psychiky a meditácia. Cvičenie jogy by malo dostať telo a dušu do súladu.

Obrázok Joga je pre všetkých. Získavame ňou schopnosť neznervózňovať sa, čeliť stresu, prijímať veci tak, ako sú a uvedomovať si ich prirodzený proces. Joga pomáha udržiavať psychickú aj fyzickú integritu a získať sebadôveru, rozvíja koncentráciu a tak pomáha tomu najdôležitejšiemu - nášmu zdraviu. Jogovým cvičením môžeme rozšíriť schopnosť ovládať niektoré systémy, ktoré bežne neovládame, pretože pracujú autonómne, teda mimo našej vôle. Pránajámou (dýchacími technikami) sa dá priaznivo ovplyvniť celý telesný metabolizmus a krvný obeh. Pomáha však predovšetkým pri psychogénnych ochoreniach a chorobách, ktoré si spôsobujeme negatívnymi myšlienkami či negatívnym prístupom k životu.

Celou jogou sa prelína základná myšlienka o rovnováhe. Všetko, čo človek prijíma má byť v rovnováhe s tým, čo vytvára a odovzdáva. Náš postoj ku všetkému, čím prechádzame a čo na nás dolieha,  má veľký význam pre udržiavanie rovnováhy organizmu. Psychika pôsobí všade, aj pri rôznych chorobách. Každá myšlienka a citové vzrušenie ovplyvňujú rytmus dýchania a činnosť srdcovo - cievneho systému - joga sa usiluje dosiahnuť ich vyváženosť.

V širšom ponímaní je celá joga zameraná na očistenie organizmu, a to z každej stránky. Pri cvičení jogy je najdôležitejšie správne dýchanie, uvoľnenosť, sústredenosť, trpezlivosť a vytrvalosť.

Napriek tomu, že joga vychádza z dávnych tradícií, je prispôsobená dnešnej, modernej dobe. A keďže moderný človek je tvor uponáhľaný, novou módou je sa stala powerjoga. Kým klasická joga je životný štýl, filozofia a presvedčenie, powerjoga predstavuje komerčný štýl jogových cvičení. Veľký rozdiel v tom však nie je. Powerjoga pomáha aj pri chudnutí, priaznivo pôsobí pri detoxikácii tela a prečistení hlavy. A ešte si pri tom aj vyformujete postavu. Nemusíte prijať všetko, čo jogíni hlásajú, nacvičovať krkolomné polohy, ani pol dňa meditovať. V joge sú aj normálne cviky, pri ktorých sa nedolámete, ich účinok však pocítite takmer okamžite. Maximálne uvoľnenie a pocity šťastia, takto opisuje väčšina ľudí dojmy po hodine jogy. Dôvodov prečo to skúsiť je veľa. Stačí si len nájsť trochu času a začať cvičiť.

Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.